שלי יחימוביץ מברכת את לובי 99 בארוע יום הולדת שנה להיווסדו: "קולם של הרבים לא נשמע, ושל המעטים מהדהד במגפון ענק. אתם משנים זאת"

8 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' נשאה דברים באירוע לציון יום הולדת שנה ללובי 99. מתוך דבריה:

 

"אנחנו חיים בדמוקרטיה. בדמוקרטיה אנשים הולכים לקלפי ושמים פתק על פי נטיות ליבם, על פי קבוצת ההזדהות שלהם, על פי האידיאולוגיה שלהם. ולכל אחד יש קול אחד ללא הבדל גזע, דת, מין ומעמד סוציו-אקונומי. החל מהרגע הזה, הכל כך שיוויוני ומפעים בעובדה שאזרחים בוחרים את מי שינהיג אותם ויקבע את חייהם - החל מהרגע הזה, ואני אומרת את זה בצער, הדמוקרטיה נגמרת. ואז יש צינור ניקוז כזה שבו קול של הרבים הולך ונחלש מרגע הבחירות כל הזמן, והקול של המעטים הולך ומתחזק כל הזמן. והמקום שבו זה באמת מגיע לידי מיצוי זה המקום של הלוביסטים - המקום שבו למי שיש ממון וכוח יש פשוט מספיק ממון וכוח כדי לשכור מי שיכנסו בשבילו לבית הנבחרים ויעצימו פי כמה את האינטרסים שלו - ובזה האינטרס של אותו מיעוט מועצם פי כמה וכמה על פני האינטרס של הרבים. אנחנו רואים את זה כל הזמן, בלי הפסקה: אנחנו רואים את זה בקצבאות ביטוח לאומי, אנחנו רואים את זה בשכר מינימום, אנחנו רואים את זה בעובדי קבלן ואנחנו רואים איך זכותם של הרבים נרמסת כי אין להם קול וזכותם של המעטים מהדהדת במגפון ענקי".

 

"תראו למשל את שכר הבכירים, איזה בלגן, איזה בכי, איזה נהי, כמה עורכי דין, כמה לוביסטים, כמה מומחים מטעם, כמה בג"צים, בגלל כמה עשרות בנקאים ומנכ"לים של חברות פיננסיות שרחמנא ליצלן יאלצו להרוויח רק 2.5 מליון שקלים לשנה, או לחלופין הרבה יותר ובלבד שיעלו את השכר הנמוך. הדוגמאות הן מאוד רבות, ומה שגיא (לרר) תיאר כאן מאותה חוויה שלו פעם אחת ויחידה בוועדת הכלכלה זה לחם חוקינו בכנסת יום יום ושעה שעה".

 

"את הדברים האלה אתם יודעים. מי שהגיע לכאן היום מכיר את הסתירה ואת ההיפוך הזה בתוך השיטה הדמוקרטית ולדבר על זה אפשר בלי סוף. וזה הדבר המקסים שקרא כאן. ולכן האירוע הזה מבחינתי הוא לא פחות ממרגש, ואני לא אוהבת להשתמש במילה מרגש. לבקר, לקטר ולקרוא תיגר על השיטה זה דבר חשוב, לא צריך לזלזל בזה. אבל זה לא יכול לעמוד בפני עצמו. וכאן בא כלי, חזון, שהפך למציאות ופשוט משנה את המציאות. זה דבר נפלא".

 

"כשיאיא בא אליי בפעם הראשונה וסיפר לי על זה, ואני מכירה את המוח הקודח של יאיא שכל הזמן ממציא דברים, אמרתי סבבה - נרתמתי לזה ותרמתי כמובן, ופוסטים בפייסבוק וכן הלאה וניסיתי לסייע כמיטב יכולתי. אבל אני מודה שגם בחלומותיי לא דמיינתי שתשיגו כזאת אפקטיביות בזמן כל כך קצר. זה התחיל נדמה לי בששינסקי 2, כשהגיעו שועי הארץ, הפרקליטים והמנכ"לים עצמם, בבכי ונהי על כך שהורסים את הנגב והאשימו את פרופסור ששינסקי וכן הלאה, וראיתי את לינור בצעדיה הראשונים בתפקיד הזה, בהתחלה בסקפטיות, אני מודה, ואחר כך בהתפעמות - ואחר כך ראיתי את המסילות אל ליבם של הח"כים מכל קצווי הקשת הפוליטית שהלובי הזה הצליח לייצר, את הגיוס הרב מהציבור ופשוט אין תשובה טובה מזאת - זה כל כך יפה שלוקחים רעיון ולוקחים ביקורת ולוקחים קריאת תיגר והופכים אותם למעשה ולפעילות ומגייסים אנשים טובים שאכפת להם. ויש אנשים טובים, אנחנו לא יצורים אינטרסנטים שפועלים רק למען התועלת שלנו. אנחנו חיים על תשתית ערכית, ויש לנו חזון, ואנחנו עושים הרבה דברים שלא משתלמים לנו כי אנחנו מאמינים בהם. כאן התנקזו כל האנשים האלה שעושים גם דברים שלא משתלמים כי אנחנו מאמינים בהם, כי הם ערכיים".

 

"הכישרון המיוחד, העודף, זה לקחת אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. אמנם פרופסור ששינסרקי ואני שיתפנו פעולה - הוא מכיוון הוועדה אני מהכיוון הפרלמנטרי ובטח מהבחינה ציבורית - גם בששינסקי 1 למיסוי הוגן של רווחי הגז וגם בששינסקי 2, אבל אני מודה שהאוזניים שלי צלצלו כשהוא דיבר על 'הבעיה הנוראה של העבודה המאורגנת'. העבודה המאורגנת היא לא הבעיה - היא הפתרון לחלוקה הוגנת של ההון בין אזרחי מדינת ישראל. אם כל העובדים יהיו מאורגנים, כולל עובדי הקבלן, אז ההון יתחלק בצורה שוויוניתיותר ולא יהיה לנו בעל הון אחד והרבה עובדי קבלן. ולמרות המחלוקת הזאת אני מאוד מאוד מעריכה אותו ושמחה לשתף אתו פעולה".

 

"כנ"ל לגבי חברי חבר הכנסת דוד ביטן, יושב ראש הקואליציה, שאני מוכרחה להעיד שהוא פרלמנטר מוכשר ואפקטיבי מאין כמותו. אני יכולה להעיד שבלא מעט פעמים שבהם נתקלנו בקושי ובחוסר יכולת להגיע להסכמה בכנסת,  הוא הגיע עם מלוא המיומנות והכישרון והסובלנות ומצא פתרון. ובאמת הערכתי הגדולה וכל הכבוד שהוא התגייס לפרויקט הזה. ברור שיש בינינו פערים ומחלוקות למשל,שמעתי כרגע שהוא מתכנן טביעת אצבע ביומטרית כדי לתעד הצבעה בועדות,  ומיותר להגיד שכמתנגדת למאגר הביומטרי אין סיכוי שאתן את טביעת האצבע שלי להצבעה. אבל הנה, אנחנו יכולים לשתף פעולה, ועובדה שרתמתם את שנינו מען אותה מטרה. כי באמת בסוף האינטרס הציבורי, ימין, שמאל, מרכז, דתיים, חילונים וכן הלאה - הוא באמת העצמת האינטרס הציבורי. כאן אני באמת מצדיעה לכם, לכולכם, על השותפות הנפלאה, על העבודה המשותפת, על הגיוון של כל קצוות הקשת הפוליטית, ואחרי שנה אנחנו מתכנסים לחגוג את התוצאה באירוע הזה, אבל החגיגה הזאת מתרחשת כל השנה ואני מאחלת ומקווה שהיא תגדל ותתעצם".