עיתון סופשבוע של שלי

הלוחמים למיגור הבג"צ, החמאס, והעבודה המאורגנת

מכל אויבי הימין בג"צ, חמאס, העבודה המאורגנת – רק חמאס יכול להיות רגוע. אותו הממשלה מטפחת.  אז מתברר שבבסיס הכשל התחבורתי הנורא לא עומדים נהגי רכבת שרוצים להשתין ולשתות קפה מידי כמה שעות. ובהזדמנות זאת אזהרה מפני ההשתלחות הפרועה בחופש ההתארגנות. רק תחשבו כמה הכנסה היתה מתפנה לכל משק בית אלמלא המרוץ, בלית ברירה, אחר הרכב הפרטי! ואיך בכסף שהתפנה ובזינוק ברמת החיים כל משקי הבית האלה היו מניעים את המשק ומעודדים צמיחה! השמרנות היא האויב של הנשים. טקסט פמיניסטי ופוליטי וגם תזכורת: מעולם לא קבלנו זכויות במתנה, מתוך נדיבות של גברים. ברגע שנותנים לגברים להרכיב רשימה הם ירכיבו אותה מגברים. עובדה. איפה הייתי השבוע ואיפה אפגוש אתכם (אם תרצו) בשבוע הבא.
14 במרץ, 2019

שלום לכם חברות וחברים,

לא יודעת אם שמתם לב, אבל השבוע, שר החינוך בממשלת ישראל הישווה את בג"צ לחמאס, והבטיח להילחם בשניהם. רמות הטירלול שהמערכת הפוליטית שלנו עוברת, אובדן הגבולות המוחלט, מחדדים שוב ושוב כמה חשוב להצביע עבורנו, מפלגה רצינית ויסודית, עם קבלות על עשייה ועל דרך, שאינה נרתעת מלהשמיע קול צלול נגד תופעות מגונות ולהציב סדר יום משלה.
image-20190314201149-9

image-20190314201149-10

 

הטענות כאילו דו"ח המבקר על התחבורה הציבורית הוא איזו מזימה פוליטית ערב בחירות, הן טענות נואלות ושקריות ואין בהן ולו בדל של אמת. יתרונו של מוסד מבקר המדינה שהוא לא כפוף לשום לו"ז פוליטי, ופשוט עושה עבודה מקצועית. והאמת? כל מי שמשתמש בתחבורה ציבורית, או תקוע שעות בפקקים, היה יכול לכתוב את הדו"ח הזה בעצמו. האמת צריכה להיאמר: ישראל כץ עשה גם לא מעט דברים טובים בתנאים לא פשוטים. את פירות המנהור, במיוחד בפרוייקט הענקי של קו תא-ירושלים, יקטפו ככל הנראה אחרים, זו טיבה של עבודת תשתית.

אבל בבסיס הכשל התחבורתי הנורא לא עומד פרט כזה או אחר, אלא תפיסה כלכלית וחברתית משובשת לגמרי, זו שממש מעודדת בפועל רכישת עוד ועוד כלי רכב פרטיים, ומתקמצנת על המפעל האדיר והחשוב מכל: תחבורה ציבורית המונית, זולה, נגישה ונוחה, שהיעדרה עולה למשק לא פחות מ 15 מיליארד שקלים בשנה.

רק תחשבו כמה הכנסה היתה מתפנה לכל משק בית אלמלא המרוץ, בלית ברירה, אחר הרכב הפרטי! ואיך בכסף שהתפנה ובזינוק ברמת החיים כל משקי הבית האלה היו מניעים את המשק ומעודדים צמיחה! וכמה הפריון במשק היה עולה, וכמה שעות מבוזבזות היו מוקדשות לפנאי או לעבודה, וכמה שוויון היה מושג בין נוסעי התחב"צ שלא סופרים אותם ובין מי שמתניידים בכלי רכב פרטיים. אבל מי בכלל חושב במושגים כאלה כשצריך תמיד לגזור קופון עכשיו ומייד.

הנה ראיון נרחב שלי על כך ועל עניינים נוספים ביומן הצהריים של רשת ב' עם ליאת רגב, וצפו בסרטון מצויין של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, תשובה לד"וח המבקר. הקליקו לצפיה:
image

ובהזדמנות זאת אני רוצה להזהיר מהמתקפה משולחת הרסן על העבודה המאורגנת, שאמנם מתחילה בליברטריאנים ההזויים והקיצוניים שתוקפים את המערכת עם רעיונות של חיסול המדינה וכל דאלים גבר, אבל לא נעצרת בהם וממשיכה גם לכחול לבן, עם גבי אשכנזי "לא תהיה אצלנו תרבות של ועדים" כאילו היה מדובר בארגוני פשיעה, עם אבי ניסנקורן שבלע את הלשון ושותק באופורטוניזם אל מול ההסתה, והרשימה עוד ארוכה.
image-20190314201446-11

אי אפשר היה שלא לחוש בנסיון העיקש של הנהלת הרכבת להצית אש ולנפח את הסכסוך המינורי עם נהגי הרכבת, כדי להסיט מראש את האש לכוונם. אז הנה התברר שכל המחדלים הם, הפלא ופלא, לא בגלל נהגי קטר שרוצים הפסקה פעם בכמה שעות כדי ללכת לשירותים ולשתות קפה. ותוך שניה זו הפכה לשעתם היפה (והמכוערת) של כל מי שממש מתאווים לכך שכולנו נהיה עובדי קבלן מפוחדים נטולי זכויות.

אז תזכורת קטנה: זכות ההתארגנות היא זכות דמוקרטית בסיסית ויסודית. ונשק השביתה הוא הכלי היחיד, והלגיטימי לגמרי בנסיבות מסויימות, שיש בידי עובדים להיאבק על תנאיהם. אז תרגיעו. ואתם, חברי הסוציאל דמוקרטיים, אל תתביישו להגן על חופש ההתארגנות ועל זכות השביתה, ממש כפי שאינכם מתביישים להגן על חופש הבטוי ועל הדמוקרטיה. מדובר באבן יסוד של הדמוקרטיה.

 

השמרנות היא האויב של הנשים. יום האשה הבינלאומי כבר מאחורינו, אבל אביא כאן את מה שכתבתי בפייסבוק ביום האשה, וזה חידוד פוליטי ופמיניסטי של מה שעובר עכשיו על המהפכה החשובה בהיסטוריה האנושית, זו שמנסה להפוך את מחצית המין האנושי לשווה זכויות – המהפכה הפמיניסטית. וזו גם אזהרה לכך שאיש אינו מבטיח לנו שההתקדמות תימשך, ובהחלט אפשר לסגת בחזרה לחשכת ימי הביניים. הנה הטקסט:

כמו שאתן רואות, החמישיות הפותחות בשתי המפלגות המובילות נקיות מנשים (וגם ההמשך עתיר גברים). זה לא צרוף מקרים. זו תוצאה ישירה של התחזקות הימין השמרני, הרפובליקני, בפוליטיקה שלנו. זה קורה אחרי קדנציה עם שיא יצוג נשי בכל הזמנים, 30% מחברי הכנסת היוצאת היו נשים. לא מספיק, אבל חשבתן שזה תהליך כזה, ומעכשיו רק נלך ונתרבה. אז חשבתן.

image

מתבררת אמת מדאיגה וכואבת: הנאורות, הקדמה, והשוויון לנשים שהן נושאות בכנפיהן – הן לא בהכרח תהליך שנע קדימה. הוא יכול גם להיעצר בחריקת בלמים, או לסגת לאחור, לעולם אפל, מתסכל ומיושן, ולמחוק בקלות הישגים כבירים של המהפכה החשובה בכל הזמנים: המהפכה הפמיניסטית.

כל מה שיש לנו קרה רק לפני שתי דקות במונחים היסטוריים. זה טרי ושברירי. הזכות לבחור ולהיבחר. הזכות לרכוש השכלה. הזכות להתפרנס באופן עצמאי, או לרשת כסף. הזכות לא להיות נאנסת, מוכה או מוטרדת. הזכות לחופשת לידה כדי לשקם את גופך הדואב והמדמם. הזכות להביע את דעתנו בציבור. כל זה לא היה. כל זה קרה כי העולם השתנה לטובה והתקדם. כל זה קרה בגלל רעיונות חדשים ומסעירים שטלטלו והפכו באופן דרמטי מה שעד לפני שניה היה בגדר אמת פיקטיבית מוצקה, שהפסיקה פתאום להיות כזאת. כל זה קרה בסביבה מתירנית וליברלית (במובן של חופש, לא במובן של נאו ליברליזם כלכלי ימני).
image-20190314200456-2

כל זה קרה בזכות נשים מהפכניות, אמיצות וחופשיות. כאלה שבכל פעם שהן הציבו רף חדש, שהיום נראה מובן מאליו – הן נחשבו משוגעות וקיצוניות. צחקו עליהן, קיללו אותן, נידו אותן. כל זה לא קרה בסביבה שמרנית, או דתית, או ימנית. כמובן שהרעיונות המופלאים האלה חילחלו גם לעולמות השמרניים. כמובן שגם נשים ימניות ודתיות ושמרניות נהנות מפירות המהפכה. רבות מהן נעשו פמיניסטיות בעצמן והפכו לחלק מהמאבק, שעודו מתנהל במלוא עוזו.

גם נשים שמתביישות להיות פמיניסטיות, או לועגות לפמיניסטיות, או מצטרפות באופן פעיל להוקעת נשים שאוזרות עוז להתלונן על הטרדה מינית, למשל, או מקפידות לומר שהן "לא פמיניסטיות" – גם הן נהנות מפירות המהפכה הפמיניסטית. ביום האשה הן מוזמנות להקדיש דקה מחשבה לחברותיהן המשוגעות, המהפכניות, המעצבנות, החופשיות, המאוד לא שמרניות, ששכבו בשבילן על הגדר.

השמרנות היא אויב הפמיניזם. והיא חוזרת, ובגדול. לא רק אצלנו, גם בארה"ב ובארופה, שלובה באופן מוחלט עם עמדות של ימין כלכלי קפיטליסטי במובנו הקיצוני, הליברטריני. אליו ואל הנזק שהוא גורם לנשים אתייחס בפוסט אחר.

שרת המשפטים איילת שקד, היא אחת הנציגות היותר מובהקות, אפקטיביות ובולטות של השמרנות ושל הימין הכלכלי. היא מקפידה להצהיר על עצמה, בגאווה, שהיא שמרנית. שהיא נאבקת על שינוי צביונם של בתי המשפט כדי שיהיו שמרניים ברוח תפיסותיה. יש כאן אבסורד שהוא בלתי נתפס, אבל כדאי לשפוך עליו אור. שהרי אשה מוכשרת ונחושה בדעתה ובמעשיה כאיילת שקד, לא היתה יכולה כלל להיות במקום שהיא נמצאת בו היום, אם תפיסות שמרניות היו מצליחות להכחיד את התפיסות המהפכניות שהביאו בכנפיהן את הפריצה המופלאה במעמדן של נשים. את עצם כוחה היא חבה למהפכה הפמיניסטית, הכל כך לא שמרנית.
image-20190314200456-3

הפמיניזם לא רק ששינה את גורלה של שקד ושל נשים מצליחות רבות, הוא גם חלחל לחלק מתפיסותיה. כך למשל היא היתה כוח חיובי ומשפיע במערכה על חוק הפללת לקוחות של קורבנות זנות. כך למשל היא עצמה, בכך שהעפילה לצמרת הפוליטית, מהווה דוגמא חיובית לילדות ולנערות.

אלא שבאותה נשימה, בחיפוש עיקש ובנבירה בקורות חייהם של מועמדים לשיפוט – היא איתרה את השמרנים שבהם כדי למנותם לבית המשפט העליון. התוצאה היתה מיידית והכתה רבים, אני בטוחה שגם אותה, בתדהמה: זו היתה החלטת העליון, בהרכב של שופטים שהיא בחרה, לאשרר החלטה של בית הדין הרבני כי אשה "בוגדת" אינה זכאית בעת גרושין לחלקה ברכוש ובכספים שנצברו בעת נישואיה. ושלא יהיו אי הבנות, גבר "בוגד" – זכאי גם זכאי, כמובן.

ההחלטה הזאת תתהפך מן הסתם בערכאת ערעור, אבל היא מתנוססת ומתנופפת כדגל שחור ומבהיל, וזורקת אותנו מאות שנים לאחור, או לחילופין אל מחוזות הדין בערב הסעודית ודומותיה. זה מסוכן. זה מבטא בקלאש (גל נגד) אדיר. זה מוחק במחי יד מאות הישגים פמיניסטיים. זה בטוי מובהק לכוחה ההרסני של השמרנות עבור נשים.

בדמוקרטיה הכוחות האלה מתאזנים בידי כוחות נגד, שממשיכים מתוך מורשת טבעית, להבקיע אל עבר הקדמה, בראש ובראשונה בכל מה שקשור לנשים. אלא שאבקני השמרנות המיושנת נמצאים כבר חזק חזק באוויר, והם באו לידי בטוי בעצמה רבה ברשימות האלה שאתם רואים כאן.

הרבה מלים הוקדשו, ובצדק, לבדיחה סרת הטעם של יאיר לפיד "יש לנו כל כך מעט נשים וגם הן לא ממושמעות". אבל חמור הרבה יותר שבמפלגה שיש לה סכוי טוב להיות מפלגת השלטון הבאה, והיא אמורה להיות כוח נגד נאור לימין השמרני – החליטה חבורה של גברים מסוקסים שנשים הן עניין מיותר ברשימתה לכנסת.

ועכשיו תזכרו: מעולם לא קבלנו זכויות במתנה, מתוך נדיבות של גברים. גברים מעולם לא באו ואמרו: ״אוי, כמה לא פייר שאתן משתכרות פחות, מודרות ממוקדי כוח וקבלת החלטות, מוטרדות מינית, אנחנו נתקן את זה בשבילכן". לא. אלה היו נשים פמיניסטיות, רדיקליות, שהביאו לנו את כל ההישגים האלה. הישגים פמיניסטיים מושגים רק במאבק, שעודו נמשך. כי ברגע שנותנים לגברים להרכיב רשימה הם ירכיבו אותה מגברים. עובדה. ההישגים שלנו הושגו בקרב, לא בטובות שעושים לנו. כי הם פשוט לא עושים לנו את הטובות האלה. אז אל תהיו שמרניות. תהיו רדיקליות.

image


image-20190314200456-5

image-20190314200456-6

 

והנה מקצת האירועים שהשתתפתי בהם השבוע:

image-20190314201844-12

image-20190314201844-13

 

כאן עם החניכים של מכינת חנתון, ברוח היהדות הקונסרבטיבית, ובראשות הרב יואב אנדי.  חכמים, סקרנים ואכפתיים.  נפגשנו במכון הישראלי לדמוקרטיה. דיברנו על הבחירות, על דמוקרטיה, על יחסי דת ומדינה, על פמיניזם ועל הכל.
image-20190314201844-14

image-20190314201844-15

 

בהרצאה ובשיחה עם הבכירים בתכנית המנהיגות בבית הספר למדיניות ציבורית וממשל באוניברסיטה העברית. בראש התוכנית פרופ' מומי דהן, יחד עם פרופ' אודי ניסן, שמולו יצא לי לעבוד לא מעט כשהיה הממונה על התקציבים.  זו תוכנית הבכירים של נציבות שרות המדינה, והסטודנטים בה הם באמת העידית שבעידית שבשרות הציבורי. דברנו על אידיאולוגיה ופרקטיקה. במה מאמינים ואיך בפועל מתרגמים לשינוי מדיניות ולחקיקה. ממש כיף לדבר עם אנשים כל כך בקיאים בחומר להלכה ולמעשה.
image-20190314201844-16

image-20190314201844-17

image-20190314201844-18

image-20190314201845-19

 

בטקס האזכרה הממלכתי ללוי אשכול, ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל.  50 שנה לפטירתו:
image-20190314201845-20

image-20190314201845-21

image-20190314201845-22

 

image-20190314201845-23עם בייגה שוחט, שר האוצר לשעבר ואיש מפלגת העבודה, הנשוי לתמה בתו של אשכול

 

רוצים להפגש אתי? הנה פרטים של כמה ארועים פתוחים לציבור, באשדוד, בחיפה ובקריית אונו, ושימו לב, יש גם ארוע מרכזי של המפלגה, עם כלל המועמדים ועם יו"ר המפלגה אבי גבאי:
image-20190314202218-1

image-20190314202218-2

image-20190314202218-3

image-20190314202218-4

ועוד ארוע שלא אהיה בו אבל הוא נשמע ממש מעניין ולו יכולתי הייתי באה. מומלץ:
image-20190314202218-5

 

עוד כמה מציוצי השבוע:

image-20190314202333-6


image-20190314202333-7

image-20190314202333-8


image-20190314202333-9

image-20190314202333-10


image-20190314202333-11


image-20190314202333-12

 

גם אתם מצטערים שלא יכולתם להצביע בשבילי בפריימריז, כשממש נאבקתי על מקומי מול כל הדילים וכוונות החיסול? אז בואו נעשה שזה לא יקרה. תתפקדו עכשיו, בשביל הפעם הבאה.

אם אתם כבר פקודים – פקדו אחרים שתומכים בי, בדרך שלי, במאבקים שלי, מזדהים איתי ורוצים לעזור לי ולחזק אותי. רוצים להתפקד או לפקוד אחרים? כתבו אלינו למייל hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, ואנחנו נחזור, או יותר פשוט, הקליקו והתפקדו עכשיו כאן

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי