מכון כושר אסר על פקיד הקבלה לשבת - ויפצה אותו ב-100 אלף שקל

21 ביוני, 2010
חיים ביאור, The Marker
 
פקיד קבלה שמעסיקו לא איפשר לו לשבת במהלך העבודה יקבל פיצוי בסך 100 אלף שקל - כך קבע השבוע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.
 
נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, השופטת עליה פוגל, קבעה בפסק דינה כי התובע, יעקב זואילי, היה יכול לבצע את עבודתו בישיבה, ולכן יש לחייב את המעסיק בפיצוי בשל הפרת חוק הזכות לעבודה בישיבה. החוק התקבל ב-2007 בעקבות מאבק של קופאיות ברשת סופר פארם על זכותן לשבת במהלך העבודה, ביוזמת חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה), מרינה סולודקין (קדימה) גדעון סער (הליכוד) וזבולון אורלב (מפד"ל).
 
זואילי החל לעבוד ביולי 2007 כפקיד קבלה במכון הכושר שייפ דיזנגוף בתל אביב. במהלך עבודתו הוא נדרש לעמוד לאורך כל שעות המשמרת, ואף לא הוצב במקום כיסא כדי שיוכל לשבת בשעות של שפל בעומס העבודה. עקב כך הוא החליט להתפטר מהעבודה, בעידודה של הנהלת המכון.
 
זואילי הגיש תביעה נגד שייפ באמצעות עו"ד רון גיאת, בה טען שכפקיד קבלה הוא נדרש לקבל את פני הבאים למקום ולרשום את פרטיהם האישיים, עבודה היכולה להתבצע גם בישיבה. לטענתו, הוא פנה כמה פעמים להנהלת המכון כדי שתציב במקום כיסא לשימושו, בעיקר אחרי שחזר מחופשת מחלה, אך נענה בזלזול ולבסוף נאלץ להתפטר.
 
זואילי תבע פיצוי בשל הפרת החוק, בנוסף ל'פיצוי לדוגמה', בסך כולל של 200 אלף שקל. הנהלת המכון טענה מנגד שביצוע התפקיד של פקיד קבלה חייב להיות בעמידה מכיוון שלצורך ביצועו עליו לנוע לאורך הדלפק, שאורכו כשישה מטרים.