ב"אקססורייז" לא שמעו על "חוק הקופאיות"

7 ביולי, 2011

חגית רון-רבינוביץ', ישראל היום

   ביקור לא מתוכנן של "ישראל היום" באחת מחנויות רשת האביזרים Accessorize London בקניון במרכז הארץ חשף תופעה שערורייתית ומפרת חוק. הרשת שלה 16 סניפים ברחבי הארץ לא מכניסה אליהם כיסאות לשימוש העובדות ובכך למעשה מונעת מהן לשבת במהלך כל המשמרת שאורכה כשמונה שעות.

...

   בשיחות עם מוכרניות הרשת מכל רחבי הארץ התלוננו כולן על כאבי גב ורגליים בתום משמרת והוסיפו: "אין לנו ברירה אנחנו סובלות בשקט כי אנחנו צריכות את הכסף וחייבות לעבוד."


   האיסור על ישיבה במהלך העבודה הוא לכאורה הפרה של חוק "הזכות לישיבה בעבודה" שחוקקה ח"כ שלי יחימוביץ' ב.2007- לפי החוק הידוע כ"חוק הקופאיות" מחויב כל מעביד לספק לעובד כיסא לישיבה במהלך העבודה. הפרת החוק תגרור ספיגת קנסות כבדים והמעביד יחויב במתן פיצוי לעובד.


   ח"כ שלי יחימוביץ' יוזמת החוק אמרה בתגובה ל"ישראל היום:" "אני שמחה ומברכת על ערנותכם לעניין שהרי מדובר בעבירה עבריינית. זוהי התעללות בעובדים שחוזרים לביתם מותשים לאחר שעמדו על רגליהם במשך שמונה שעות. אין פלא שהם סובלים מכאבי גב ורגליים. כל אחת מן העובדות הללו של אותה הרשת יכולה לתבוע את מעסיקיה וכבר היו תקדימים בעניין.
   "זוהי הזדמנות לבקש מכל קהל הצרכנים והקונים להעיר ולהתריע אם הם פוגשים בחנויות השוללות מעובדיהן את הזכות לישיבה ובכך הם יהיו שותפים מלאים לאכיפת החוק."


   דובר הרשת רני רהב מסר בתגובה: "רשת Accessorize London היא רשת שפועלת על פי חוק לרווחת עובדיה ולנוחיותם. אנו מודים לכם על פנייתכם ופועלים מיידית להכנסת כיסאות נוספים בסניפי הרשת ברחבי הארץ לרווחת עובדינו. אנו מדגישים שהעניין יתרחש בתוך 48 שעות."