תנובה: איזו מדינה נורמלית מעבירה את בטחון המזון שלה למעצמה זרה? ההיפך מהשקעה – ניצול, ריקון, השתלטות. קיצוצים ומיסים בפתח וצמיחה צונחת: זו הכלכלה טמבל, כי כשמרוויחים פחות קונים פחות והמשק מתייבש ועל חייהם הזולים להחריד של פועלי הבניין

25 במאי, 2014

שלום לכם חברות וחברים,

מכירת תנובה לסינים – מכירת חיסול של המדינה. לכל מי שמתבלבלים, זו לא השקעה בישראל, אלא בדיוק ההיפך:  שאיבה, יניקה, ניצול והשתלטות. קודם מכרו את תנובה לקרן אייפקס. כך הפכו המזון הבסיסי שלנו, הפטנטים שפותחו אצלנו, החקלאות, הציונות, האדמות, תעשיית האמת – למכשיר פיננסי של חברת השקעות. עכשיו, אחרי שכל הדברים הנפלאים האלה נארזו, גולחו ונוערו למטרות בצע כסף בלבד – אייפקס מוכרת אותם בעיסקה פיננסית סיבובית לסינים. איזו מדינה נורמלית מפקידה את בטחון המזון שלה ואת כל משק החלב שלה בידי סין? עסקה ששווה מליארדי שקלים, בלי שאנחנו נראה ממנה שקל מיסים. עוד על ה"עסקה" הזאת בפוסט בפייסבוק. אני מפנה אתכם היום רק לחלק מהראיונות ומהפרסומים בתקשורת, בגלל תקלה באתר.  לאריה גולן ביומן הבוקר של קול ישראל (בראיון גם התייחסות נרחבת שלי לתקציב הבטחון), ול"צבע הכסף" עם יואב אביב ברשת ב'. 
סדק חוקי במכירת תנובה – העברת זכויות במקרקעין לאזרח זר או לתאגיד בשליטה זרה – טעונה אישור מיוחד של ראש מועצת מקרקעי ישראל. זה  עפ"י תיקון לחוק מנהל מקרקעי ישראל שחוקקתי ב-2011, יחד עם נחמן שי, יריב לוין, ואורי אורבך. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה לבדיקה דחופה לפי החוק שלנו. לכתבה בדמרקר הקליקו כאן:

כשמרוויחים פחות קונים פחות, ואז יש האטה במשק, עסקים ויחידים משלמים פחות מיסים - הנה הנוסחא לכשל כלכלי. אם אתם מרגישים שמשהו לא בסדר, שאתם במרוץ מתיש בשביל לקיים חיים נורמליים – זו לא סתם הרגשה. נתונים מהשבוע, בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: 18 מליארד שקלים של העלאות מיסים וקיצוצים בפתח; עסקים מתרוקנים מקונים, כי יש לכם פחות כסף לקנות; הצמיחה, שממילא לא חילחלה אליכם – בהאטה (2% ברבעון הזה לעומת 3.5% אשתקד). עוד ועוד עובדות שמעידות על מדיניות כלכלית שגויה וכושלת, סטירת לחי בפרצופה של ממשלת נתניהו-לפיד, אבל בעיקר, ביום יום, סטירת לחי בפרצופנו. עוד על כך בפוסט בפייסבוק, בראיון ליומן הערב של גל"צ עם ירון וילנסקי, ואיך העלאת שכר המינימום היא גם צודקת, אבל גם תהיה זריקת מרץ כלכלית שתחלץ את המשק מהמשבר המתגלגל, בערוץ 2, תוכנית הבוקר עם הילה קורח ומירי נבו: 

וספציפית על חשיבותה של העלאת שכר המינימום בערוץ 2 ב"עושים סדר" עם בן כספית:

נגד תג מחיר, בעד מדינה יהודית ודמוקרטית. יאיא פינק עם עוד אנשים מצויינים, מוביל את פורום המילואימניקים והמילואמניקיות נגד תג מחיר. הצטרפו לקבוצה בפייסבוק, וצפו ביאיא מתראיין בהפגנה שהייתה השבוע ביצהר :

יש לך פה עניין עם פועלי בניין, שנהרגים. 28 בני אדם נהרגו בשנה שחלפה, במוות אלים ופתאומי - כולם פועלי בניין שנפלו על בניין הארץ. יותר מ-7000 נפצעו, רבים הפכו לנכים.
כך בכל שנה. חצי מכלל ההרוגים והפצועים בכל שנה בתאונות עבודה הם פועלי בניין, שהזילות של חייהם ומותם מצמררת. אבא שלי היה פועל בניין, ואולי זו אחת הסיבות לכך שכשאני עוברת ליד אתר בניה אני לא מסתכלת על הקוים הארכיטקטונים, ולא על הנדל"ן, אלא על האנשים שעובדים עליו.  17 פקחים בכל הארץ מפקחים על תקנות הבטיחות באתרי הבניה. זאת בדיחה עצובה שמשקפת את זילות חיי האנשים האלה. אין אכיפה, כתבי האישום מעטים. לפעמים הפער הנורא בין הפאר של האתר שנבנה ובין זלזול בחיי האדם הפשוט, הוא מחריד. לפוסט המלא בפייסבוק, ולנאום קצר בכנסת.

כי דרך שתי נקודות עובר רק קוו ישר אחד. השתתפתי בערב מקסים ויוצא דופן לציון תשעים שנה להולדתו של המשורר המופלא יהודה עמיחי ז"ל. זמרים, משוררים, סופרים ובני משפחתו קראו וביצעו משיריו, אני קראתי את חוליקאת – השיר השלישי על דיקי: "זכרו שגם היציאה לקרבות הנוראים/ עוברת תמיד דרך גנים וחלונות/ וילדים משחקים וכלב נובח... ואל תשכחו שגם האגרוף/ היה פעם יד פתוחה ואצבעות"הנה גם כתבה ב ynet וראיון בגל"צ בבלוי היום עם עומר ולדמן.

לפעמים אני שואלת את עצמי איך להגיד תודה לשותפים מעולים לדרך והאמת שאין. השבוע חגגנו יום הולדת וגם מסיבת גיוס לילד המוכשר, החכם, הערכי והמצחיק עמנואל סלמון, מתנדב בכיר אצלנו, עם חברים ועם האבא הגאה שלו, ואמרתי שאני מקווה ומאמינה שכמו שהוא תרם לנו אנחנו תרמנו לו.  

שבת שלום,

שלכם,

שלי